Menu

Newsletter

zapisz usuń

Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Świdwie

Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Świdwie"ODM" Świdwie od dnia 01.01.2009 r. funkcjonuje jako Oddział II Wydziału Spraw Terenowych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie. Program dydaktyczny Oddziału jest kontynuacją działań realizowanych przez ODM "Świdwie" od 2000 roku.

Celem działania jest realizacja zadań z zakresu promocji ochrony przyrody i krajobrazu oraz dokumentacji zasobów przyrodniczych na obszarze rezerwatu. Poznawanie i wyjaśnianie zależności istniejących w środowisku przyrodniczym, wyrobienie poczucia odpowiedzialności za jakość środowiska naturalnego oraz zrozumienie współzależności pomiędzy człowiekiem a przyrodą.

Oferta edukacyjna:

W stałej ofercie ODM Świdwie znajdują się prelekcje dostosowane tematycznie do wielu grup wiekowych.

icon_filetype_pdfPobierz pełną ofertę - dokument PDF

Przykładowe tematy zajęć:

 • Prelekcje oparte na multimedialnych prezentacjach przedstawiających gatunki zwierząt spotykane w Puszczy Wkrzańskiej.
 • Prezentacja gatunków zwierząt objętych specjalną ochroną w ramach sieci NATURA 2000, - historia rezerwatu oraz biotopy i charakterystyczne gatunki w nim bytujące.
 • Przedstawiciele awifauny i gatunków należących do innych gromad zwierząt występujących na Pomorzu Zachodnim, ciekawostki na temat zwierząt i roślin oraz wzajemne relacje między gatunkami.
 • Demonstracja technik i narzędzi z Epoki Kamienia.
 • Omówienie zasad działania technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii zastosowane w pawilonie dydaktycznym.
 • Badanie chemiczne wody w ciekach zasilających rezerwat.
 • Oznaczanie gatunków bezkręgowców wodnych.

 

Obiekty edukacyjne

 • Pawilon edukacyjno - wystawienniczy. Rok budowy 1999. Obiekt jest przystosowany do prowadzenia zajęć z grupami liczącymi do 50 osób. Istniejące urządzenia pozwalają osobom niepełnosprawnym na uczestnictwo w zajęciach.
 • Wieża widokowa. Rok budowy 1999. Obiekt umożliwia obserwację terenu rezerwatu ścisłego. W bezpieczny sposób z wieży może jednocześnie korzystać 30 osób. Na tarasie widokowym do dyspozycji turystów pozostają: luneta stacjonarna i katalog z rysunkami umożliwiającymi rozpoznawanie ptaków. Ponadto dyżurny pracownik ma obowiązek udzielania wszelkich informacji dotyczących przyrody rezerwatu.
 • Budynek strażnicy. Rok budowy 1999. Obiekt jest bazą dla strażników rezerwatu szczególnie w czasie nocnych dyżurów. Ponadto mieści pomieszczenie o powierzchni ok. 65 m.2, zaprojektowane celem umożliwienia noclegu grupom młodzieży w czasie 2 dniowych zajęć.
 • Miejsce odpoczynku. Poza terenem rezerwatu w 1999 roku wykonano trzy wiaty przeciwdeszczowe, wyposażone w stoły i siedziska. Ponadto zbudowano parking dla samochodów osobowych i autokarów.
 • Dostrzegalnie. Ośrodek posiada dwie wydzielone dostrzegalnie tj. obiekty umożliwiające obserwację, filmowanie czy fotografowanie zwierząt w rezerwacie, samemu pozostając w ukryciu. Rok budowy 1999. Konstrukcja obiektów pozwala na jednoczesny pobyt czterech osób. Korzystanie z dostrzegalni wymaga pisemnej zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
 • Stacja ornitologiczna. Budynek byłej Szczecińskiej Stacji Ornitologicznej. Rok budowy ok. 1920. Aktualnie obiekt przygotowywany jest do modernizacji.

 

Równolegle z prowadzonymi zajęciami z zakresu edukacji ekologicznej Ośrodek Dydaktyczno - Muzealny "Świdwie" organizuje lub jest partnerem w organizowaniu seminariów i konferencji z zakresu ochrony przyrody. Dotychczas organizowane były spotkania związane tematycznie z formami ochrony przyrody, w tym realizacji zadań w ramach sieci ochrony przyrody Natura 2000, oraz odnawialnymi źródłami energii.

Informacje organizacyjne
W celu umówienia zajęć dydaktycznych w Ośrodku Dydaktyczno Muzealnym Świdwie należy wcześniej skontaktować się z pracownikami ośrodka w celu ustalenia programu i zarezerwowania terminu.

Baza noclegowa i wyżywienie
Istnieje możliwość zorganizowania ogniska w wyznaczonym miejscu.
Baza noclegowa dla małych grup badawczych zostanie przygotowana podczas prac remontowych starej Stacji Ornitologicznej.

Dojazd
*Komunikacją miejską - ze Szczecina można dojechać autobusem linii 103 z pętli przy jeziorze "Głębokim". Dojeżdżamy do Tanowa, dalej pieszo przez Węgornik leśną ścieżką aż do Świdwia
* Samochodem - ze Szczecina jadąc przez Tanowo i Węgornik. Można również pojechać przez Dobrą, Buk oraz Łęgi lub przez Dobrą i Stolec i stamtąd polną ścieżką.

Kontakt
72 - 004 Tanowo
tel. 091 4202199, fax. 091 5706244
e-mail: [email protected]
www.swidwie.pl

 

Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegóły w Polityce prywatności. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia X