Menu

Newsletter

zapisz usuń

Ogród Dendrologiczny Zakład Budżetowy w Przelewicach

  Edukacja w Ogrodzie
  Ogród Dendrologiczny powstał przed II wojną światową w przypałacowym parku typowego dla regionu majątku ziemskiego. Obecnie kolekcja dendrologiczna liczy około 1300 taksonów, a kolekcje wybranych roślin zielnych - około 300. Wybrane gatunki są mnożone we własnej szkółce Ogrodu. Na terenie parku - udostępnionych 30 ha - można obejrzeć rośliny na siedliskach łąkowych, bagiennych, źródliskowych, wodnych i leśnych. W pałacu odbudowanym w 2006 roku mieszczą się sale konferencyjne i pracownie laboratoryjne oraz kilka pokoi noclegowych. Pałacowi towarzyszy dobrze zachowany zespół zabudowań folwarcznych. W schronisku "Ogrodowym" mamy miejsca noclegowe dla 20 osób. Zapewniamy możliwość korzystania z czytelni i zielnika.

  Takie zaplecze pozwala na prowadzenie edukacji w zakresach:
 • Świat Roślin - obecnie około 20 tematów opracowanych w wersjach dla różnych grup wiekowych obejmujących: rozpoznawanie gatunków, fizjologię roślin, przystosowania siedliskowe, rozmnażanie, systematykę, różnorodność biologiczną, fitogeografię, fenologię, mikoryzę
 • Zrównoważony Rozwój - tematy dotyczące ogrodnictwa, ochrony przyrody i środowiska w Polsce i na świecie, krajowych i międzynarodowych regulacji prawnych, kształtowania krajobrazu, funkcjonowania dawnych majątków ziemskich, introdukcji i aklimatyzacji roślin
 • Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze - tematy związane z lokalną historią, ochroną zabytków, rozwojem artystycznym człowieka, rękodziełem, ochroną zdrowia.

 

  Tematy realizowane są w postaci: zajęć terenowych i laboratoryjnych, konferencji, szkoleń, wystaw, spotkań integracyjnych, akcji informacyjnych na terenie Ogrodu, warsztatów oraz indywidualnego doradztwa i praktyk zawodowych.

  Listy tematów oraz informację o organizowanych warsztatach, szkoleniach i wystawach można znaleźć na stronie www.ogrodprzelewice.pl
  W "nietypowych przypadkach" przygotowujemy ofertę tematyczną indywidualnie według potrzeb zainteresowanych.

  W Ogrodzie Dendrologicznym można odbywać praktyki i staże w zakresie ogrodnictwa, edukacji przyrodniczej, architektury krajobrazu, technik laboratoryjnych, turystyki i in.
  Możliwe jest prowadzenie badań do prac dyplomowych i magisterskich.

  Samodzielne zdobywanie wiedzy i rozwijanie zdolności wspomagamy pomocami dydaktycznymi w postaci informatorów, planów i specjalnych kolorowanek tematycznych z opisami roślin.
  Szczególnie zachęcamy do samodzielnego prowadzenia zajęć w oparciu o wypożyczane chętnym tematyczne plany zwiedzania.

  Dojazd:
  Do Ogrodu dojechać można od Szczecina przez Pyrzyce, drogą 122 (kier. Piasecznik), zjazd na Przelewice, a od Gorzowa przez Barlinek, Jesionowo i Lucin.
  W Przelewicach dojazd na parking jest oznakowany.

  Zapraszamy we wszystkich porach roku

 

Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegóły w Polityce prywatności. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia X