Menu

Newsletter

zapisz usuń

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja sp. z o.o. w Koszalinie

Oferta edukacyjna:

Czy wiesz skąd się bierze woda w koszalińskim kranie?

  • Czerpiemy ją z głębokich nawet na 70 metrów podziemnych złóż. Pomagają nam w tym pompy głębinowe. Ujmowana spod ziemi woda jest bezpieczna pod względem bakteriologicznym. W procesie uzdatniania usuwamy z niej nadmiernie nagromadzone związki żelaza i manganu. Zanim woda popłynie pierścieniowo zbudowanym systemem rur wodociągowych do naszych mieszkań, jest wnikliwie badana laboratoryjnie. Dzięki temu można ją bezpiecznie pić prosto z kranu.

Widziałeś już pierwsze w Polsce wodociągowe Muzeum Wody?

  • Zamiast wyburzyć dawną, nadszarpniętą zębem czasu filtrownię, poddaliśmy ponad stuletni budynek gruntownemu remontowi. Dziś mieści się tam ekspozycja przypominająca, że historia wodociągów w Koszalinie sięga blisko 300 lat wstecz, a pierwsze rury doprowadzające wodę ze źródeł na Górze Chełmskiej zbudowano z drewnianych bali. Nasz najstarszy eksponat pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku. W budynku Muzeum Wody mamy do dyspozycji także salę konferencyjną.

Potrafisz wyjaśnić w jaki sposób oczyszczamy ścieki?

  • Stosujemy metodę mechaniczną oraz biologiczną wspomaganą chemicznie - dzięki procesom zachodzącym na poszczególnych etapach oczyszczania ścieków udaje się poprawiać jakość wody w koszalińskiej rzeczce Dzierżęcince, jeziorze Jamno, a tym samym Morzu Bałtyckim.

 

Zapraszamy do skorzystania z oferty Centrum Edukacji Ekologicznej Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Koszalinie.
Informacje przekazujemy oprowadzając gości po naszych obiektach technologicznych - oczyszczalni ścieków Jamnie, stacji uzdatniania wody w Mostowie i Muzeum Wody w Koszalinie.
Kontakt - Monika Nieckarz, specjalista ds. edukacji ekologicznej tel. 094 3420642, [email protected]

Kontakt:
ul. Wojska Polskiego 14
75 - 711 Koszalin
tel.: 094 3426260 w. 79, tel./fax.: 094 3422938
www.mwik.koszalin.pl

 

Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegóły w Polityce prywatności. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia X