Mapa przyrodniczo-turystyczna

EkoPedia

Prezentujemy pierwsze hasło w EkoPedii ekologia - jest to jedno z najważniejszych dla nas pojęć. Opis hasła został zaczerpnięty z Wikipedii.


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

"Ekologia (gr. oíkos + lógos = dom + nauka) - nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami.

Ekologia zajmuje się badaniem powiązań między organizmami żywymi a środowiskiem abiotycznym (układy biologiczne istnieją w sieci powiązań między sobą i otaczającym je środowiskiem), opartych na różnego rodzaju interakcjach. Odkrywanie tych zjawisk dokonywało się od starożytności, ale ekologia jako samodzielna nauka rozwinęła się w zasadzie w XIX w. Ekologia nie jest nauką obojętną wobec egzystencji przyrody i człowieka, dlatego często w potocznych dyskusjach utożsamiana bywa z sozologią i filozofią. Ekologia najogólniej jest nauką o porządku i nieporządku w przyrodzie oraz konsekwencjach wynikających dla istnienia biosfery i człowieka."

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

 

Ekologia jest dla nas bardzo ważnym hasłem, jego definicja i motywy powstania Szczecińskiej Sieci Edukacji Ekologicznej są zbieżne. Ekologia jako nauka bada między innymi zależności między człowiekiem a otaczającym go światem. Jako idea wskazuje nam drogi zrównoważonego rozwoju, takiego w którym człowiek buduje cywilizację bez niszczenia przyrody. Nie oznacza to hamowania rozwoju cywilizacji a tylko zmianę drogi wiodącej do celu. Ucząc się praw kierujących otaczający nas świat możemy nie tylko zachować przyrodę wokół nas ale także ulepszyć nasz sposób życia.

 

Jeśli chciałbyś zaproponować nowe hasło do EkoPedii napisz do nas. Będziemy uzupełniać bazę wiedzy tak aby była dostępna dla każdego zainteresowanego i użyteczna jako źródło wiedzy o przyrodzie  i ekologii naszego miasta. Zaznaczamy jednocześnie, że nie chodzi tu o kopiowanie Wikipedii a o przedstawienie haseł z zakresu ekologii i przyrody na tle zjawisk występujących w naszym najbliższym otoczeniu.

Zapraszamy do współpracy.

 

Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegóły w Polityce prywatności. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia X