Menu

Mapa przyrodniczo-turystyczna

20.03.2010 - otwarcie Edukacyjnej Pracowni Przyrodniczej Na Głębokim

20100322_otwarcie_glebokieW uroczystym otwarciu w dniu 20.03.2010 r. oprócz oficjalnych gości, wzięli udział także nauczyciele ze Szczecina i z województwa zachodniopomorskiego, którzy w tym dniu uczestniczyli w seminarium szkoleniowym pn. "Dbamy o środowisko naturalne w życiu codziennym" realizowanym w ramach projektu dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego "Szczecińska sieć edukacji ekologicznej na rzecz środowiska".

Bazą oferty edukacyjnej Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin od marca br. stanowić będzie Edukacyjna Pracownia Przyrodnicza "Na Głębokim".

W powstanie Pracowni zostały zaangażowane dwie jednostki Miasta , tj. Szkolne Schronisko Młodzieżowe "Cuma" oraz Zakład Usług Komunalnych.

W zamierzeniu miejsce to ma stanowić punkt wyjściowy dla licznych inicjatyw szeroko pojętej edukacji przyrodniczej i ekologicznej adresowanej nie tylko do placówek oświatowych, ale także do ogółu społeczeństwa.

Pracownia jest wyposażona w nowoczesny sprzęt audiowizualny oraz różnorodne pomoce edukacyjne o charakterze poznawczym i popularno-naukowym, stworzone specjalnie na potrzeby edukacji.

Należą do nich plansze poznawczo-poglądowe prezentujące gatunki rodzimej flory i fauny (drzewa, krzewy, grzyby jadalne i niejadalne, ptaki naszych lasów, ryby, zwierzęta leśne, nietoperze, sowy, motyle, owady i in.) oraz różnorodne tablice tematyczne (np. dzik, śród-leśna łąka, stare drzewo, budki lęgowe, warstwowa budowa lasu, ekologiczna rola lasu i in.).

Nad Pracownią położony jest taras widokowy z zejściem na sąsiadujący Staw Wędkarski (zwany także Uroczyskiem) - wymarzone miejsce do prowadzenia zajęć z młodzieżą na świeżym powietrzu pod osłoną lasu mieszanego (warsztaty przyrodnicze, plenery malarskie, spotkania młodzieży w ramach współpracy transgranicznej itd.). Na miejscu można także zapoznać się ze stacją monitoringu przeciwpożarowego Lasów Miejskich.

Stawiamy na jakość, nie na ilość, dlatego Pracownia ma charakter kameralny, a zajęcia będą prowadzone w grupach ok. 20 osobowych, co nie oznacza, że w ramach sesji zajęciowej nie jesteśmy w stanie przyjąć większych grup dzieci i młodzieży. Powodzenie naszych działań edukacyjnych polegać będzie na celowym połączeniu zajęć w Pracowni z aktywnością w terenie - intensywna wymiana spostrzeżeń przez uczniów powracających z zajęć terenowych z grupą kończącą zajęcia w pracowni w ramach ożywionych dyskusji pobudzających fantazję i rozbudzających ciekawość, sprzyja osiągnięciu zamierzonych celów dydaktycznych. A do pokazania i przekazania jest naprawdę wiele.

Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegóły w Polityce prywatności. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia X